Grup Psikoterapileri

GRUP PSİKOTERAPİLERİ 
Grup terapisi bu eğitimi almış grup psikoterapistleri tarafından yönetilen,3-20 kişiden oluşan,uygun şekilde seçilmiş danışanlara uygulanan bir tedavi biçimidir.
Grup psikoterapilerinde ; danışanlar , kendilerini ve diğerlerini daha iyi anlama , tanıma ve kendilerini değiştirme,geliştirme fırsatı bulurlar.Kuramsal donanımları olan ve değişik teknikler kullanılan grup yöneticileri,değişimleri sağlamak için grup üyeleri arasındaki dinamikleri ve etkileşimleri kullanır. Grup psikoterapilerinin en önemli özelliği grup üyelerinin , grubu yöneten terapist/terapistlerden olduğu kadar , diğer üyelerden de geri bildirim almalarıdır. Bu hali ile grup psikoterapilerinde birden çok kişinin birbirlerine yardımı söz konusudur. Aynı zamanda üyeler kendi ruhsal yapılarının özelliklerini ve nedenleri de öğrenerek değişme olanağı bulur ve bu değişim grup içindeki ve dışarıdaki ilişkilerden, yaşayarak görürler.
Bireysel terapiler kadar etkili olan grup terapilerinde, uygulanan teknik ve iyileştirici etmenlerin farklı oluşu söz konusu etkiyi sağlayan etmenlerdir
 

Tümü

X